• 31 Ekim 2020

Haberler

BURSA KENT KONSEYİ ULAŞIM ÇALIŞMA GRUBU HAREKETLİLİK HAFTASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Çarşamba 16 Eylül 202016 EYLÜL 2020

BASIN BÜLTENİ

Bursa – Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu’nun “Hareketlilik Haftası” ile ilgili açıklaması;

“Dünyanın çeşitli kentlerinde her sene 16-22 Eylül tarihleri arası “Hareketlilik Haftası”,  22 Eylül ise “Otomobilsiz Kent Günü” olarak kutlanıyor. Bu hafta kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden bir amaç güdüyor. Hareketlilik Haftası boyunca milyonlarca kişinin katılımıyla toplu taşıma günü, bisiklet günü, yaşayan sokaklar/yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü, eğlence/alışveriş günü ve otomobilsiz kent günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kampanya dâhilinde belediyelerin ulaşım planlanmasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet,  elektrikli scooter ve yaya ulaşımının artırılması, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanmakta. 

Bu hafta içinde yer alan Otomobilsiz Kent Günü'nde sokakların motorlu araçlar olmadan nasıl kullanıldığının hatırlatılması, yaya ulaşımının ve bisiklet kullanımının özendirilmesi, sokakların sahiplendirilmesi, hava kirliliğinin ve ses kirliliğinin kontrolü, ölçümü ve ölçümlerin karşılaştırılması gibi kazanımların elde edilmesi bekleniyor. Hareketlilik Haftası her yıl sürdürülebilir hareketlilik ile ilgili belirli bir tema üzerinde odaklanmaktadır. 2019'un teması "Güvenli yürüyüş ve bisiklet sürme” olarak belirlenmiş idi. 2020’nin teması  “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” olarak belirlendi.

2017 raporlarına göre Türkiye’de karbondioksit salımı son 12 yılda %133 arttı. Karbondioksit salımını arttıran en büyük etken motorlu araçlar. 1 litre benzin yakıldığında ortaya çıkan karbondioksit miktarı yaklaşık 2,3 Kilogram.  Ulaşım nedeniyle oluşan karbon salımında motorlu taşıtlar % 82 lik bir oranla ilk sırada yer almakta. Hava kirliliğine yol açan etmenler arasında fosil yakıt bazlı CO2 salımı % 65 ile ilk sırada.

Bununla beraber özel otomobil bağımlılığının sonuçlarından biri olduğu Hareketsizlik ve Obezite hastalıklara davetiye çıkardığı gibi kalp sağlığında en büyük düşmanı. Yine trafikte yaşanan Stres, günümüz insanının artık neredeyse her gün, her yerde yaşadığı sıradan bir durum haline geldi. Bisiklet kullanmak, spor yapmak ve bolca hareket etme ile stresten korunabilir, sağlıklı ve üst düzey bir yaşam alışkanlığı edinebiliriz.

Yaşam kalitesi yüksek olan şehirlerin ortak özelliklerinden biri motorlu taşıtların rolünün giderek azalmasıdır. Şehir merkezlerinde yayalaştırma, ucuz, konforlu ve hızlı toplu taşıma alternatifleri modern kentlerin olmazsa olmazları. Yine şehir merkezlerinde otomobil ile girişi cazip hale getiren, katlı otoparklarda modern şehirlerde terkedilen bir uygulama. Ülkemizde de daha fazla geç kalınmadan bu yönde çalışmalar yapmalı ve vatandaşımızda farkındalık oluşturacak etkinlikler daha çok düzenlenmelidir.

Tüm şehirlerimizin bu önemli etkinlik içinde yer alması ülkemize katkıları yönünden çok önemli. Daha önemlisi Yeşillikler arasında, efektif bir lastik tekerlekli ve raylı sistem toplu taşıma sistemi ile bisiklet yolları olan, elektrik ve hibrid araçların fosil yakıt tüketen araçların yerini aldığı, yaya öncelikli bir BURSA hepimizin ortak arzusu”

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ