• 01 Ekim 2020

Haberler

BAŞKAN ORHAN’IN 17 AĞUSTOS DEPREMİ YILDÖNÜMÜ MESAJI

Pazartesi 17 Ağustos 202017 AĞUSTOS 2020

BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN ORHAN’IN 17 AĞUSTOS DEPREMİ YILDÖNÜMÜ MESAJI

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, 17 Ağustos 1999'da yaşanan ve büyük acılara neden olan Marmara depreminin 21. yıldönümü münasebetiyle öneriler de içeren bir mesaj yayımladı.

Başkan Orhan yayımladığı mesajda “Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve yerel saatle 03.02'de gerçekleşen, yaklaşık 45 saniye süren 7.4 şiddetindeki depremde resmi raporlara göre 17 bin 840 insan hayatını kaybetti, 23 bin 781 kişi yaralandı ve 505 kişi de sakat kaldı. Büyük can ve mal kaybına neden olan depremde 285 bin 211 ev ve 42 bin 902 iş yeri de büyük hasar gördü.

Ülkemizi yasa boğan, on binlerce insanın yaşamını yitirdiği, yaralandığı ve sakat kaldığı, ekonominin büyük darbe aldığı 17 Ağustos 1999'da yaşanan acı depremin üzerinden 21 sene geçti. Aradan 21 yıl geçmiş ve Elazığ, Bingöl, Van ile birlikte başka illerimizde de birçok deprem yaşanmış olmasına rağmen yapı stokumuz bugün ne kadar güvenlidir? Mühendislik biliminin gerekleri yerine getirilebilmiş midir? sorusu bizi ürkütmeye devam etmektedir.

Depremin yaşandığı dönemde ekonomiye etkisi de büyük oldu. O döneme ait verilere bakıldığında TÜSİAD’a göre 17 milyar dolar, DPT’ye göre 15-19 milyar dolar ve Dünya Bankası’na göre 12-17 milyar dolar. Bu çerçevede TÜSİAD’ın değerlendirmesine göre deprem, 1999 yılı GSYİH’sının yüzde 9’unun, DPT’ye göre yüzde 8 ila 10’unun, Dünya Bankası’na göre yüzde 6,3 ila 9’unun kaybına neden oldu. Bütün bu olumsuz verilere rağmen aradan geçen 21 yılda deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası için başta AFAD olmak üzere iyi çalışmalar yapılmasına rağmen deprem etkisinin bina stokumuzdaki etkisini azaltacak bina güçlendirmesi ve Kentsel Dönüşüm konularında arzulanan gelişme maalesef gerçekleşememiştir.

Konuya Bursamız açısından baktığımızda mevcut yapı stokumuzun önemli bir kısmı mühendislik hizmeti görmemiş, kaçak olarak inşa edilmiş iskânı olmayan binalardan oluşmaktadır. Bu binaların en yakın zamanda elden geçirilmesi ve deprem envanterinin çıkarılması gerekmektedir. Deprem sonrasında İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AFAD’ın koordinasyonunda çalışmalar başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Bizlerin ise değinmek istediği ‘deprem öncesinde’ yapılacak çalışmaların koordine edilmesidir. Bu bağlamda deprem master planın yapılması ve deprem öncesi ile ilgili çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ilgili kurumların bir araya geldiği koordinasyon kurulu oluşturulmasını önermekteyiz.

Bu vesileyle bir kez daha Marmara Depremi'nin 21. yılında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum”

BURSA KENT KONSEYİ
İLETİŞİM VE ORGANİZASYON OFİSİ